اطلاعات عمومی

6 تا از اشتباهات رایج استفاده از کولر خودرو

اشتبا6 تا از اشتباهات رایج استفاده از کولر خودروهات رایج استفاده از کولر خودرو

دوستان در این صفحه می‌خواییم برخی از باور های اشتباه ولی رایج استفاده از کولر خودرو رو بررسی کنیم. ابتدا باید توجه کنیم که روشن کردن کولر باعث مصرف بیش از حد سوخت خودرو نمی‌شود. البته در زمان استفاده از کولر بهتر از آرام‌تر برانید تا فشار کمتری به خودرو وارد شود.

1- به محض ورود به خودرو کولر را روشن کردن

یکی از رایج‌ترین و بزرگ‌ترین اشتباهات هنگام استفاده از سیستم تهویه، روشن کردن آن به محض سوار شدن به خودرو می‌باشد. در این روز‌ها با پارک خودرو در مدت زمان کوتاه، دمای داخل خودرو بالا می‌رود. هر فردی پس از نشستن در این خودرو، در اولین کار به دنبال دکمه روشن کردن کولر می‌رود. باید توجه کرد که در این موقعیت، کارایی سیستم تهویه به شدت پایین می‌آید. در حقیقت، هوای گرمی که در هنگام پارک خودرو در داخل آن حبس شده بود، حالا با روشن شدن کولر در فضای داخلی گردش پیدا می‌کند.

اشتباهات رایج استفاده از کولر خودرو

2- استفاده نکردن از حالت خودکار سیستم تهویه هوا

حدودا در سیستم تهویه بیشتر خودرو‌ها، دکمه حالت خودکار با نوشته‌ی « AUTO » قرار دارد. توصیه می‌شود برای بهره مندی از کابین خنک و در عين حال رهایی از بخار شیشه‌ها، حالت خودکار سیستم تهویه را فعال کنید. این حالت برای تنظیم بهترین شرایط طراحی شده است تا سرنشینان و راننده بدون دغدغه از رانندگی لذت ببرند.

اشتباهات رایج استفاده از کولر خودرو

3- جهت مستقیم دریچه های هوا به سرنشینان

تنظیم جهت دریچه‌ های هوا به خصوص در هنگام رانندگی به سمت خود هوای خنکی لذت بخشی را به همراه دارد ولی با این کار از گردش هوای خنک در فضای داخلی خودرو جلوگیری می‌شود. بهترین حالت برای کاهش دمای کابین و استفاده ی تمام سرنشینان از کولر خودرو، تنظیم جهت دریچه های هوا به سمت بالا است. در این حالت گردش هوای خنک به طور کامل در کابین انجام می‌پذیرد.

اشتباهات رایج استفاده از کولر خودرو

4- استفاده از کولر در سربالایی یا ترافیک شدید

هنگام رانندگی در ترافیک و سربالایی با شیب زیاد از کولر خودرو استفاده طولانی نکنید. یا حداقل از درجه کم آن استفاده کنید. روشن کردن طولانی کولر خودرو در ترافیک و سربالایی با شیب زیاد باعث افزایش فشار وارده بر موتور می‌شود. همچنین مصرف سوخت را دو برابر می‌کند.

این مشکل در خودرو های مدل بالا اتفاق نمی‌افتد…!

اشتباهات رایج استفاده از کولر خودرو

5- رسیدگی نکردن منظم به سیستم تهویه

قطعات سیستم تهویه نیز همانند روغن موتور، روغن ترمز هم نیازمند رسیدگی و بررسی منظم است. سعی کنید پس از 16 هزار الی 24 هزار کیلومتر کارکرد، قطعات سیستم تهویه مثلا: فیلتر های کابین، عوض شوند.

تعویض نکردن به موقع ممکن است باعث خرابی شود. همچنین باعث می‌شود کارایی این سیستم به طور قابل توجه کاهش یابد.

6- روشن بودن طولانی مدت کلید گردش هوا داخل کابین خودرو

اولین مرحله در روشن کردن کولر این است که کلید گردش هوا در داخل کابین خودرو روشن شود تا داخل خودرو به سرعت خنک بشود. ولی بعد از این مرحله که دمای داخل خودرو کاهش یافته لازم است تا کلید ورود هوا از خارج خودرو را فعال کنیم. این عمل باعث می‌شود گردش و تقسیم هوای خنک با تعادل بهتری انجام شود.

اشتباهات رایج استفاده از کولر خودرو

بیشتر بخوانید: ۵ عادت اشتباه رانندگی

آنلاین صنعت، فراتر از صنعت…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *