اطلاعات عمومی

بررسی انواع ابزار نجاری

بررسی انواع ابزار نجاری

نجاری یکی از شغل‌هایی است که ابزار در آن اهمیت زیادی دارد. البته مشاغل دیگری هستند که از ابزارآلات مربوط به نجاری استفاده می‌کنند. مثلا: کابینت سازی، مبل سازی، منبت کاری و… . ما در این مقاله می‌خواهیم باهم چند تا از آنها را به همراه عکس، بررسی کنیم.

انواع ابزار نجاری

1- ابزارالات دستی

2- ابزارالات برقی

3- ابزارالات بادی

چکش میخ کش:

از چکش میخ‌کش برای بیرون کشیدن میخ و همچنین کوبیدن آن بر روی میخ برای داخل رفتن آن استفاده می‌شود. در نجاری این مدل چکش کارایی بیشتر و بهتری نسبت به چکش ساده دارد.

چکش میخ‌کش

متر و سانتی‌ متر اندازه گیری:

برای اندازه گیری و برش دقیق چوب و قطعات دیگر، ابزاری مانند متر مفید می‌باشد. البته ابزار اندازه گیری انواع متخلفی دارند که شما با توجه به نیازتان می‌توانید آن را تهیه و استفاده کنید.

متر و سانتی‌متر اندازه گیری

رطوبت‌سنج چوب:

برای استفاده از چوب و بررسی میزان تحمل آن باید رطوبت آن نیز تایید شود. برای این کار، از ابزاری به نام رطوبت‌سنج چوب استفاده می‌شود.

رطوبت‌سنج چوب

چاقو و مغاره و مته دستی:

گاها برای انجام ظریف کاری مثل بریدن یا صاف کردن قسمت‌های کوچک و انجام طرح‌های مختلف بر روی چوب با ابزار‌ های برقی نمی‌توان به درستی انجام داد. در این شرایط باید از ابزارآلات دستی مانند چاقو نجاری و مغار و مته دستی استفاده کرد.

چاقو و مغاره و مته دستی

تراز نجاری:

تراز بودن یا نبودن سطح در برخی کار‌ها از جمله نجاری خیلی اهمیت دارد. بخاطر همین، از این ابزار برای بررسی تراز و صاف بودن سطح استفاده می‌شود.

تراز نجاری

نقاله و گونیا:

نقاله را زاویه‌ یاب نیز می‌نامند. که برای اندازه گیری و تعیین زاویه‌های مختلف بکار گرفته می‌شود. همچنین از گونیا برای مشخص کردن عمود بودن زاویه‌های مختلف استفاده می‌شود.

کولیس:

کولیس را می‌توان قطر سنج نیز نامید. ابزاری که برای اندازه گیری دقیق طول و قطر داخلی و عمق قطعات مختلف استفاده می‌شود. این جزو ابزارآلاتی هست که کاربرد زیادی در صنایع چوب و حتی در مهندسی و پزشکی دارند. انواع کولیس به 3 دسته تقسیم می‌شود.

1- کولیس ورنیه یا معمولی(ساده)

2- کولیس ساعتی

3- کولیس دیجیتال یا رقمی

کولیس

گیره نجاری:

گیره نجاری فقط برای محکم نگه داشتن قطعات استفاده نمی‌شود. بلکه آن در کار های مختلفی از جمله: مونتاژ کاری و پرس کاری کاربرد دارد. گیره نجاری انواع متفاوتی دارد که باتوجه به نوع کاربرد آن انتخاب می‌شود.

گیره نجاری

جیگ و فیکسر:

از ابزارآلات نجاری می‌باشد که برای برش و سوراخکای دقیق و هدایت شده، استفاده می‌شود. این ابزارآلات کاربرد زیادی در برش و سوراخکای قطعاتی با سطح صاف و لیز دارند.

جیگ و فیکسر

ارّه:

ارّه جزو ابزارآلات است که برای برش قطعات استفاده می‌شود. که از یک تیغه یا یک زنجیر دارای دندانه های برنده تشکیل شده است. این ابزار با جلو و عقت رفتن قطعه را برش می‌دهد. ارّه باتوجه به کاربرد آن انواع مختلفی دارد که در اینجا ارّه هایی که در نجاری استفاده فراوانی دارند، نام میبریم…

↵ اره مویی

نوعی اره می‌باشد که معمولا برای برش تخته‌های سه لایه و برش منحنی‌ سطوح نازک بکار می‌رود. این اره دو نوع برقی و دستی دارد.

اره مویی دستی↵ اره میزی

این مدل از یک تیغه‌ روی یک میز صاف تشکیل شده‌ است. تیغه به گونه‌ای نصب شده که بتوان برش ها را در اندازه های متفاوت انجام دهد.

اره میزی↵ اره گرد و اره فارسی‌ بر

نام دیگر این ابزار اره دیسکی می‌باشد که برای برش‌های عرضی و طولی و حتی مایل(ایجاد شیار) کاربرد دارد. االبته به ظاهر شاید بگویید که این همان اره فارسی‌ بر هست ولی خیر!!

اره فارسی‌ بر، برای انجام دقیق برش‌ها در زاویه و اندازه‌های مورد نیاز طراحی شده‌است. اره فارسی‌ بر از دقت بالایی برخوردار است و برای برش با هدف‌های خاص مانند ساخت در و پنجره کاربرد دارد ولی اره گرد برای انوع برش‌ها کاربرد دارد.

اگر نیاز به ایجاد انواع زیادی از برش‌ها را دارید، به فکر یک اره‌ گرد باشید ولی اگر دقت زوایا مهم بوده، اره فارسی بر بهترین گزینه بوده.

اره گرد و اره فارسی‌ بر↵ اره عمود

یکی از ابزار های که کاربرد فراوانی در صنعت چوب دارد. به دلیل نوع حرکت تیغ، اره چکشی هم می‌نامند. همچنین به دلیل حرکت بالا و پایین این تیغ در محور عمود Z، اره عمود نیز می‌گویند.

اره عمود↵ اره نواری

این ابزار هم یکی از پرکاربرد‌ترین های صنعت چوب بوده و مخصوص انجام برش‌ٰها را در اندازه‌‌‌های متفاوت می‌باشد.

اره نواریاور فرز:

اور فرز یکی از ابزار های ضروری و پرکاربرد در هر کارگاه نجاری است. از این برای لبه زدن میز و صفحات چوبی، گود کردن جای شیشه، کنده کاری چوب و… استفاده می‌شود. از دیگر کاربرد های این ابزار می‌توان، ایجاد شیار، ایجاد سوراخ و برش و ایجاد اتصال‌های چوبی نام برد.

اور فرز

دریل برقی:

دریل از پر مصرف ترین ابزار ها در نجاری است. کاربرد اصلی دریل ایجاد سوراخ با قطر های مختلف در سطوح مختلف از جمله سطوح چوبی و … بوده. اما به کمک برخی ابزار های جانبی دیگر، می‌توان از دریل برای سمباده‌ زدن، باز و بسته کردن پیچ، جلا دادن و یا حتی برش و … استفاده کرد.

دریلدریل ستونی:

از دریل ستونی برای سوراخ کردن فلز، چوب و پلاستیک استفاده می‌شود. دریل ستونی کاربردی شبیه به دریل معمولی دارد. مانند آن با مته های مختلفی کار میکند تا سوراخ هایی با قطر متفاوت حفر کند. این ابزار معمولا دارای میز کار با قابلیت تنظیم ارتفاع می‌باشد.

از مزیت های این دریل می‌توان دقت بالا در سوراخکاری و قدرت بالا به دلیل وجود موتور قدرتمند و بزرگ، همچنین عدم انحراف دستگاه و اجسام بخاطر محکم و ثابت بودن صفحه آن.

دریل ستونیپیچ‌ گوشتی برقی:

پیچ گوشتی برقی ترکیبی از دریل و پیچ گوشتی دستی بوده که مخصوص باز و بسته کردن انواع پیچ‌ها می‌باشد. همچنین منبع انرژی این ابزار برق است. استفاده از این ابزار نیازی به نیروی دست، مانند پیچ گوشتی دستی ندارد.

پیچ‌ گوشتی برقی

مکنده:

مکنده یکی دیگر از ابزار‌های پرکاربرد و ضروری برای کارگاه‌ها و محیط‌های نجاری است. می‌توان وجود غرد و غبار و پودر چوب و خاک را یکی از چالش‌های این حوزه نام برد. زیرا اگر در داخل دستگاه‌ها و ابزارآلات دیگر وارد شود باعث بوجود آمدن مشکلاتی در کارکرد آنها خواهد بود. همچنین گرد و غبار بوجود آمده از برش چوب، مشکلاتی در سیستم تنفسی و پوستی بوجود می‌آورد.

مکنده

سمباده لرزان:

این ابزار هم از کاربردی ترین های صنعت چوب و نجاری می‌باشد. از این ابزار برای از بین بردن خط و خش رنگ کاری بر روی چوب کاربرد دارد. کار با این ابزار باعث رهایی از سنباده کاری با دست می‌شود.

سمباده لرزان

نهایتا ابزار هایی مانند میزکار برای انجام فعالیت های نجاری و تابلو ابزارآلات نجاری برای نگه داری و قرار دادن ابزار های نجاری بر روی آن. همچنین میخکوب برای کوبیدن و وارد کردن میخ و منگنه کوب برای وارد کردن و کوبیدن سوزن منگنه بر روی سطوحی مانند چوب پلاستیک و مصالح ساختمانی کاربرد دارد.

نتیجه گیری:

هرکاری برای خودش ابزار مخصوصی دارد، که بوسیله آنها انجام آن عمل خیلی راحت و ساده می‌شود. البته کنار ابزار، وجود علم و تجربه استفاده از آن نیز اهیمت زیادی دارد.

اکثر افراد بجای استفاده از ابزار درست از لوازم جایگزین آن استفاده میکنند که این کار اشتباه است. بعدا باعث بوجود آمدن مشکلات ناخواسته می‌شود. ساده ترین آن: استفاده از چاقو بجای استفاده از پیچ گوشی برای بستن پیچ یا مثلا استفاده از انبردست به جای چکش برای وارد کردن میخ!

ابتدایی ترین راهکار این مشکلات، تکمیل لوازم جعبه ابزار است.

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *