اطلاعات عمومی

5 عادت اشتباه رانندگی

5 عادت اشتباه رانندگی

امروزه، وابستگی انسان نسبت به خودرو خیلی بیشتر است. بطوری که به بخش جدا نشدنی زندگی انسان تبدیل شده است. همه خودرو ها از قطعات مختلف کوچک و بزرگ ساخته شده‌اند. همه آن قطعات برای افزایش طول عمر خودرو نیاز به مراقبت و تعویض به موقع هستند. بعضا دیده می‌شود به دلیل برخی اشتباهات ناخواسته تاثیر منفی برروی خودرو می‌گذارند. پس بهتر است بخاطر خودرو این عادت های اشتباه رو کشف کنیم و و از تکرار آن جلوگیری کنیم.

در این صفحه قصد داریم 5 تا از عادت های اشتباه رانندگی را معرفی کنیم. ممکن است کنار نگذاشتن این عادت‌ها باعث بوجود آمدن مشکلات جدی برای خودرو شود.

1- ترمز گرفتن هنگام عبور از سرعت‌گیر!

همون طور که در پیج اینستاگرامی آنلاین صنعت آموزش داده بودیم. ترمز گرفتن روی سرعت گیر یک عادت بد رانندگی در شهر ها می‌باشد که میتواند به خودرو خیلی آسیب بزند. وقتی با سرعت زیادی حرکت می کنید این کار باعث می‌شود فشار زیادی به سیستم تعلیق خودرو وارد کند. این عمل مانند آن است که یک وزنه سنگین را روی کاپوت گذاشته شده است.

پس، هنگام مشاهده سرعت گیر‌ها، قبل از رسیدن به‌ آن سرعت خود را کاهش دهید و هنگام عبور از آن پای خود را از پدال ترمز بردارید.

2- مصرف سوخت با پایین کشیدن پنجره خودرو

طبق تحقیقات مجله auto cross اتومبیلی در اتوبان که کولرش روی درجه یک روشن باشد، مصرف سوخت آن نسبت به خودرویی که شیشه آن 40 درصد باز است، کمتر است.

پس، با پایین کشیدن شیشه خودرو، مصرف سوخت بالا می‌رود.

3- گرفتن کلاچ هنگام توقف خودرو

اکثر افراد هنگام توقف خودرو مثلا، در چراغ قرمز. عادت دارند خودرو را با فشردن پدال ترمز و کلاچ متوقف کنند. این کار باعث می‌شود صفحه کلاچ درگیر شود و حتی لنت ترمز باعث افزایش استهلاک قطعات می‌شود. در نتیجه عمر آنها کاهش می‌یابد.

پس، بهتر است هنگام توقف خودرو از ترمز دستی استفاده کنیم.

4- صرفه جویی در پر کردن باک بنزین

موقع پر کردن باک بنزین صرفه جویی نکنید چون نه تنها باعث صرفه جویی نمیشه، بلکه به پمپِ بنزین آسیب می‌زند. البته رانندگی با باک خالی و سوخت کم باعث گرم شدن این پمپ و خرابی مکرر آن می‌شود.

پیشنهاد می‌شود، برای جلوگیری از این مشکل حداقل یک چهارم باک بنزین پر باشد.

5- عوض کردن روغن موتور

اکثرا رانندگان تصور می‌کنند که فقط روغن موتور نیاز به عوض کردن دارد، ولی روغن های مهم دیگر مثل، روغن گیربکس و… وجود دارد که تعویض به موقع آن باعث روان کار کردن گیربکس و در نتیجه سلامت آن می‌شود.

البته، روغن گیربکس معمولا هر دوسال یا هر 50000 کیلومتر باید عوض شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *